Tecno Spark 30 ProNew
Transformers Edition| Global| 128GB
৳20899 Tk
The Tecno Spark 30 Pro combines a vibrant 6.78-inch AMOLED display with a high 120Hz refresh rate and a 108MP camera for superior visuals and photography. Powered by a MediaTek Helio G100 chipset and equipped with up to 256GB storage, it's perfect for multitasking.
Status :
Stock Available
Warranty :
Official Warranty
128GB
8GB
Region:Global
specifications
| Display Size | 6.78 inches |
| Display Type | AMOLED, 120Hz refresh rate, 1B colors |
| Display Resolution | 1080 x 2436 pixels (393 PPI) |
| Dimensions | Not officially announced yet |
| Weight | Not available |
| SIM | Dual Nano-SIM |
| OS | Android 14 with HIOS 14 |
| Chipset | MediaTek Helio G100 (6nm) |
| Network | Supports 2G, 3G, 4G |
| Memory | 8GB RAM, 128GB internal storage, microSDXC slot for expansion |
| Main Camera |
108 MP (wide) with Quad-LED flash, HDR, 1440p@30fps video recording
|
| Selfie Camera |
13 MP (wide) with Dual-LED flash, 1080p@30fps video
|
| Sensors | Under-display fingerprint (optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Info | 5000 mAh, likely supports fast charging |
| Other Features / Info | IP64 dust/water resistance, FM radio, Bluetooth 5.3, USB Type-C |



